بنام هستی آفرین

بطور خلاصه اهداف کانال مثبت و کلیه عاشقان کانال مثبتی  را میتوان ارتقا فرهنگی , صنعتی و ورزشی در زمینه  موتواسپرت و دوچرخه سواری نام برد. 

این فعالیت ها

دربخش فرهنگی  انتشار و چاپ کتب و نشریات , رایزنی و ارتباطات با مسئولین جهت ارتقا دانش کابردی آنها بوده است

در بخش صنعتی تولید قطعات حرفه ای های تک و همچنین  دوچرخه و موتورسیکلتهای ورزشی و ورود و صادرات قطعات و موتورسیکلت و دوچرخه و همچنین کمک در ارتقا صنعت توریسم در رشته های مربوطه بوده است. 

و در بخش ورزشی ارتقا ورزش آماتوری و حرفه ای موتورسواری و دوچرخه سواری در کلیه سیزده رشته این رشته های زیبا بوده است. 

                                                                  

درواقع اهداف کانال مثبت فراتر از یک شرکت رسمی ایرانی بوده است, بهزاد اقتصاد موسس این شرکت  با سه هدف گرانبهای ۱٫ رشد فرهنگی ۲٫ رشد ورزشی و ۳ رشد صنعتی کلیه صنایع موتواسپرت و دوچرخه سواری در خاورمیانه مجموعه کانال مثبت را در اردیبهشت ۱۳۷۵ تاسیس نموده اند.

از آن زمان تاکنون کانال مثبت فراز و نشیبهای بسیاری در عرصه فعالیت های دوچرخه سواری و موتورسواری ایران زمین بهمراه هزاران عضو گرانبها ( و بعضا مخرب ایران!) داشته است.

در ابتدا شرکت کانال مثبت با سرمایه گذاری حدود یک میلیون دلار دهه هفتاد جهت تولید موتورسیکلت و دوچرخه های ورزشی شروع به کار کرد, متاسفانه بروکراسی بسیار زیاد اداری ایران دریافت اولین جواز تولیدی این مجموعه را به زمانی نزدیک سه سال کشانید و دلیل اصلی آن زمان هم عدم اجازه استفاده از کارخانه پدری تانکرسازی خانواده اقتصاد در جاده مخصوص کرج از ساخت تریلی و تانکر به دوچرخه و موتور بدلیل واقع شدن در محدوده یکصدو بیست کیلومتری تهران بود!! متاسفانه آنقدر این نکته حاد شده بود که برقم همکاری دفتر ریاست جمهوری وقت متاسفانه وزارت صنایع وقت این اجازه را صادر نکردند و منجر به احداث کارخانه در شهرک فیروزکوه شد که بعد از مدتی کوتاه بدلیل سرمای شدید و عدم وجود نیروی متخصص ماهر بصورت سوری به فعالیت در کارخانه جاده مخصوص کشیده شد,

در بخش صنعتی یکی از فعالیت های اصلی کانال مثبت در  اوایل دهه ۸۰ تولید سری مجموعه موتورسیکلتهای تمام مسابقه ای GP250 که برای اولین بار در خاورمیانه انجام شد بود. موسس کانال مثبت در سال ۱۹۹۸ در توکیو به تعدای موتورهای تمام مسابقه ای NSR250 در پیست مسابقه برخورد میکند که بدلیل نداشتن  بدنه های کاپوزیتی با قیمت بسیار خوبی جهت فروش بودند, با توجه به اینکه یکی از بخش های تولیدی مجموعه تولید قطعات کامپوزیتی موتورسیکلت بود با یک قرارداد BUYBACK بسیار ساده در توکیو کلیه ۱۵ دستگاه موتورسیکلت مسابقه ای فوق را که ارزشی نزدیک ۱۲۰۰۰۰$ آن زمان داشت با ساخت تعدادی قطعات کامپوزیت همون موتورها در ایران تعویض میکنند! ولی متاسفانه جهت ورود اینجین آنها بیش از ۸ ماه سرگردانی در وزارت بازرگانی وقت داشتیم. از طرف جهت صدور قطعات فوق برای بار دوم بیش از دوماه سرگردانی در گمرک فرودگاه مهرآباد و ایران داشتیم که درواقع با بدقولی ایجاد شده اداری مشتری درجه یک خود را در ژاپن فقط بدلیل بدقولی از دست دادیم!

 

کاغذبازیهای بسیار زیاد آن دوره که مبنی بر عدم دانش مسولین وقت از تفکرات جهانی بود منجر به این شد که شرکت به سمت انتشار نشریه تخصصی در این خصوص تغییر زاویه دهد تا شاید کمکی باشد جهت ارتقا دانش عمومی و خصوصا جهت مسئولین وقت. جواز تاسیس نشریه موتورسواری و دوچرخه وسواری کانال مثبت طی شش ماه بنتیجه رسید و شروع به نشر اولین نشریه تخصصی مربوطه کشور را نمودیم ولی متاسفانه کیوسکهای روزنامه فروشی کشور از فروش آن ممانعت بعمل آوردند!! چرا که مجوز مربوطه بصورت بولتن داخلی بود که اجازه فروش و جذب آگهی نداشت و درواقع برای بخش باشگاهی شرکت صادر شده بود که بصورت رایگان منتشر گردد! هر ماه دفتر مطبوعات داخلی وزارت ارشاد بما گفتند ماهها بعد و برای دو سال دوماه نامه کانال مثبت با تیراژ ۵ تا ۱۰ هزار شماره بصورت کامل رایگان!!! منتشر میشد و در ادارات مربوطه و همچنین بین اعضای باشگاه توضیع میشد! متاسفانه با وجود پیگیری های بسیار زیاد پس از حدود ۱۴ سال! کمیسیون مجوزهای مطبوعات داخلی از صدور مجوز پرهیز کردند!!!!!!!!

دربخش ورزشی در مدت ۶ ماه مجوز باشگاه کانال مثبت در سال ۱۳۷۹ بعنوان اولین باشگاه دوچرخه سواری و موتورسواری کشور بصورت رسمی با همکاری گرم آرش امید فر ( مربی رسمی دوچرخه سواری کشور) و همچنین امید سراجی ( قهرمان اسبق آسیا و رییس فعلی هیئت دوچرخه سواری استان تهران) ایجاد شد.

کانال مثبت تا سال ۱۳۸۳ بیش از ۱۶۰۰ عضو فعال در رشته های دوچرخه سواری کوهستان و کورسی , موتو کراس , موتورسواری سرعت و تریال و رالی هم در بخش آماتوری و هم در بخش حرفه ای عضو فعال داشته است و حامی مالی و معنوی هزاران ورزشکار و علاقمند این رشته ها  بوده است.

یکی از فعالیت های اصلی کانال مثبت در اوایل دهه هشتاد ایجاد تشکل جهت برگذاری اردوهای ورزشی تفریجی دوچرخه سواری کوهستان و موتورسواری آف رود بوده است, با این روند و با دخیل نمودن افراد علاقمند آماتور با حرفه ای ها جهت تفریحات سالم ورزشی علاقمندان زیادی از بخش آماتوری به بخش حرفه ای و قهرمانی جذب میشدند.

یکی از مهمترین مواردی که ما در کانال مثبت به آن رسیدیم تدوین ۱۶ عنوان مزیت ارزشمند که براحتی از مسیر  قهرمان پروری در رشته های موتوری و دوچرخه سواری به نتیجه میرسد و به همین دلیل همواره اعلام میکنیم رشد رشته های فوق باید در اولویت اهم رسدگی در بین مردم و مسولین قرار گیرد.

  1. ارتقا صنایع خودرو

۲٫ ارتقا بازرگانی داخلی و خارجی

۳٫ ارتقا فرهنگ و مهندسی شهرسازی

۴٫ ارتقا تحقیقات و تکنولوژی صنایع مربوطه

۵٫ ارتقا سطح سلامت جسمی و روحی جامعه 

۶٫ ارتقا اعتماد بنفس جوانان

۷٫ ارتقا سطح تفریح و شادی جامعه 

۸٫ ارتقا منابع درآمد ارزش توسط قهرمانان و تولیدکنندگان

۹٫ اشتغالزایی جوانان

۱۰٫ تعدد مدالهای جهانی

۱۱٫ کاهش تقاضای مواد مخدر

۱۲٫ شناسایی مستعدان ورزشکار

۱۳٫ ایحاد منابع آماری

۱۴٫ کاهش آلودگی محیط زیستی

۱۵٫ کاهش مصرف سوخت

۱۶٫ ارتقا صنعت گردشگری

متاسفانه در پی مشکلات بیش از حد در کاغذ بازی اداری ایران بهزاد اقتصاد بعنوان مدیرعامل مجموعه بیش از ۱۱۴۰ نامه به ادارات مربوطه جهت اموری که ذکر شد مکتوب کرد!!!! که متاسفانه این امر باعث شد که ایشان در سال ۱۳۸۴ دست به خودکشی بزنند و چند روز در بیمارستان لقمان الدوله تهران بستری باشند ولی به شکر ایزذ منان حالشان بهبود پیدا کرد و به مجددا به آمریکا مهاجرت کردند و فعالیت کانال مثبت در دوره اول آن به اتمام رسید.

در سال ۱۳۸۹ در پی رفت و آمدهای ایشان به ایران و ارتباط خوب و اطلاعات  فنی ایشان در ایران و بالخصوص ورزشکاران علاقمندان رشته موتورسواری در تهران و از طرفی ممنوعیت ورود موتورهای ورزشی و قیمت بسیار بالای آن با توجه به اینکه امکان تمدید مجوزهای قبلی و ادامه کار در کارخانه بود با دعوت از برخی موتورسواران که ادعای دوستی میکردند و بعدها با سوء استفاده های بسیار از کانال مثبت نشان دادند که نه تنها دشمن کانال مثبت بودند بلکه دشمن سرزمین ایران نیز بودند وارد تولید مجدد موتورسیکلت با حجم تا ۱۸۰۰ سی سی و همچنین تولید جت اسکی و قایق های تفریحی شدند. متاسفانه اینبار نیز با اینکه مکاتبات اصلی با ایرانیان مقیم خارج از کشور و دفتر ریاست جمهوری وقت بود اواخر سال ۹۱ بعد از ۲٫۵ سال پروانه بهره برداری شرکت اینبار در شهرک صنعتی گرمسار بعنوان اولین پروانه مونتاژ موتورهای بالای ۲۵۰ تا ۱۸۰۰ سی سی ایران جهت تولید و مونتاژ یکهزار دستگاه موتورسیکلت و جت اسکی صادر شد.

عمده محصولات بهترین جهان در این چند سال توسط کانال مثبت مونتاژ گردید, که در پی آن حمایت مناسب از ورزشکاران این رشته را در پی داشت.

در سال نود و دو یکی از کارمندان شرکت بنام محمد عزیزانی کلور در نبود بهزاد اقتصاد که بدلیل سکته مغزی مادرشان در آمریکا بود سوء استفاده زیادی از شرکت کردند و با دخل و تصرف در مدارک شرکت و ورود موتورها گرانقمت و صدور اسناد آنها بدون اجازه مدیرعامل موفق به ثبت دومین شرکت مونتاژ موتورسیکلت بنام سوشیان پایدار را نمودند!!! ( مشکلات بازرکانی در ایران بدلیل عدم وجود نظم و سیستم مدیریتی در وزارت خانه ها تعدد بسیار دارد)

در سال ۹۳ وزیر وقت ورزش و جوانان کشور آقای مهرعلی را به ریاست فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی نهادند و با توجه به شناختی که برادران اقتصاد با آقای مهرعلی داشتند اقدام به مشاوره صحیح پیرامون رشد ورزش و صنعت موتوراسپرت به روز و همچنین آزادی قانونمند تردد موتورسیکلت ها با هر حجمی و  ساخت پیستهای موتورسواری با بدون بودجه دولتی و صدور ورزشکاران بالاقوه به خارج از کشور و بسیاری مزایای دیگر که در آن ۱۶ مورد نامبرده شد را به مرحله اجرا گذاردند که متاسفانه کوتاه مدتی نگذشت که وزیر محترم , آقای مهرعلی را یکشبه عزل نمودند و کلیه امور مطرح شده بدون مدیر ماند و خسارات مختلفی به سرمایه گذاران از جمله کانال مثبت وارد گردید که متاسفانه تاکنون رییس جدید فدراسیون اقدایم برای آن ها نکرده اند, یکی از آن موارد شرط ورود موارد اولیه کارخانجات تولیدکننده موتور بالای ۲۵۰ با مجوز وزارت ورزش و فدراسیون بود که تا کنون هیچ مجوزی جهت ورود قطعات و موارد اولیه صادر نکردند ولی مجوز ورود موتورهای تفریحی بالای ۲۵۰ به افراد عادی اجتماع صادر شد!!

امید همواره جهت سازندگی جهان اطرافمان به بهترین نحو و بی غرض و بدور از خودخواهی ها کوشا باشیم.